понеділок, 20 січня 2025 р.

Кіборги. Донецьк. Аеропорт

Сьогодні  в Україні День пам’яті захисників Донецького аеропорту – легендарних «кіборгів». На межі людських можливостей, під численними обстрілами та облогами ворога «кіборги» до останнього утримували цей стратегічний об’єкт.

Ці герої довели всьому світу, що українські воїни сильніші за бетон, а найбільш неприступною фортецею є їхня незламна воля до боротьби за Україну. Їхня історія – про велику відвагу, честь і гідність. Історія, яку не можна забувати. Світла пам'ять героям!

Вашій увазі відео презентація «Кіборги. Донецьк. Аеропорт». 

Запрошуємо до перегляду.


 

 

четвер, 16 січня 2025 р.

Зустріч з казкою

          Чи є на світі людина, яка хоча б раз у житті не мандрувала дивовижною країною казки? Напевно, ні. Не виняток і діти, першокласники гімназії-початкової школи №11, які вперше відвідали центральну бібліотеку для дітей.

Бібліотекарка Лариса Олійник в образі Української Казки запросила їх взяти участь у книжковій мозаїці «Зустріч з казкою».


 

Мандри чарівною країною почалися у Кімнаті Казок ЦДБ, яка приємно здивувала  дітей, зачарувала яскравими фарбами петриківського розпису. Пані Казка ознайомили малечу з найцікавішими українськими казками та казками народів світу, а коли настав час літературних ігор та вікторин, то тут маленькі читайлики показали себе справжніми любителями та знавцями казок. Вони жваво розгадували загадки, відповідали на запитання літературних вікторин «З якої казки герой?», «Казка-підказка», «Числа в назві казок», із задоволенням брали участь у грі «Чарівний кошик», вгадуючи, хто з героїв казок загубив речі.


 




Повітряна тривога трохи порушила захоплюючу мандрівку. Продовжився захід в бібліотечному укритті, де подорож казковим дивосвітом перетворилася на експромт театр. Справжній захват у дітей викликала інсценівка української народної казки «Ріпка», де хлопчики та дівчатка перевтілилися в образи  казкових персонажів та дуже артистично виконали свої ролі.  Легкі та веселі театралізовані дії у виконанні школяриків-«акторів» прийшлися до смаку однокласникам і викликали щирі посмішки на їхніх обличчях.


 


          У цей день кожен маленький читач знайшов свою книжечку. Так цікаво, весело, дружньо та пізнавально відбулася зустріч першокласників з казкою.

 

середа, 15 січня 2025 р.

Незвичайний погляд на звичайні речі

До Дня дітей-винахідників фахівчині ЦДБ підготували та провели інтелектуальну мозаїку «Незвичайний погляд на звичайні речі» для читачів, п’ятикласників гімназії-початкової школи №11.

Бібліотекарка Тетяна Бєлєнька розповіла історію виникнення свята, з якої школярі дізналися, що датою цієї календарної події було обрано день народження Бенджаміна Франкліна – 17 січня, який був не тільки одним з фундаторів незалежності США, а й з 12-ти років цікавився винахідництвом.


 

Користувачі переглянули відео презентацію з прикладами дитячих винаходів та здивувалися тому, що відомі всім предмети вигадали саме діти. 12-річний Бенджамін Франклін винайшов ласти для плавання, а в 15 років подарував світові крісло-гойдалку. Перший батут винайшов 16-річний Джон Ніссен з Айови, 11-річний Френк Епперсон відкрив «фруктовий лід», 15-річний  Луї Брайль розробив рельєфно-крапковий тактильний шрифт для незрячих людей,  а підліток Честер Грінвуд створив хутряні навушники…


 


Читачі також дізнатися, що винахідництвом щорічно займаються близько 500 000 дітей у світі, серед яких понад 8000 вихованців Київської МАН.

Гімназистів вразили незаперечні факти інновацій, авторами яких стали саме юні українські обдарування: Юрій Тумир із Івано-Франківська розробив дрон-міношукач для військових, 15-річна школярка Аліна Сичук із Луцька створила експериментального робота-аватара, школяр Захар Щурко зі Львова розробив портативні зарядні станції для українських бійців на фронті,  Діана Богатир із Старокостянтиніва створила пристрій для дезінфекції речей і поверхонь, а 17-річний студент Ігор Клименко розробив у 2022 році робота-розмінувальника та став фіналістом престижної премії Global Student Prize (100000 доларів США).

Наприкінці заходу бібліотекарка ознайомила учнів з книгами про винаходи, які мають не лише розвиваючу, але й неабияку мотивуючу функцію та доводять, що варто відкривати для себе щось нове і рухатися вперед. А головне – не боятися труднощів та перепон, бути впевненим. Адже кожен винахідник є людиною, котра в першу чергу вірить у власні сили та мислить нестандартно.


 



вівторок, 14 січня 2025 р.

Кримські мотиви

Крим – унікальний край, омитий морем і зігрітий сонцем, з благодатним кліматом й найцікавішою історією.

Не дивно, що Крим досить яскраво представлений в українській літературі. На багатьох письменників Крим справляв незабутнє враження, добре описане Михайлом Коцюбинським в одному з листів: «Крим зробив на мене таке сильне враження (краса природи не тільки вразила мене, а й пригнітила), що я ходив тут як уві сні…».

Книжково-ілюстративна виставка «Кримські мотиви» розкриває широку палітру кримського літературного ландшафту. Видатні українські письменники Леся Українка, Агатангел Кримський, Максим Рильський, Павло Тичина, Микола  Костомаров, Остап Вишня, Микола Зеров, Петро Панч, Олександр Олесь та інші у своїх творах описували цю благословенну землю та її працелюбних людей. Запрошуємо до перегляду.


 

Пропонуємо дізнатися кримські легенди та здійснити віртуальну екскурсію Бахчисарайським ханським палацем, пам’яткою історії та культури всесвітнього значення, переглянувши відео презентацію «Легенди Бахчисарая»

https://www.youtube.com/watch?v=srWkbtEg0i4